ODSTÁLÉ UŠI - OTOPLASTIKA
Odstávající boltce patří mezi nejčastější kosmetické vady. Většinou bývá tato vada oboustranná, i když úhel odstupu boltce nemusí být na obou stranách stejný. Pro optimální načasování plastiky uší je nutný velmi individuální přístup k pacientovi. Otoplastika nevyžaduje speciální přípravu, 3 týdny před výkonem by pacienti neměli užívat léky ovlivňující srážlivost krve či krvácivost. Většinou se výkon provádí v místním znecitlivění, při kterém není třeba zvláštní příprava.
Průběh plastické operace uší
Plastika uší je ve většině případů prováděna v lokální anestézii a trvá přibližně 1 hodinu. Princip otoplastiky spočívá v obnovení správného úhlu mezi jednotlivými vzájemně špatně postavenými chrupavčitými segmenty boltce. U nejčastěji prováděného zákroku, tedy přitažení ušních boltců, je řez veden v záhybu za ušním boltcem. Výsledná jizva je velice nenápadná a je skryta běžnému pohledu. V záušním prostoru je nejprve odstraněn kožní nadbytek a poté provedena preparace a uvolnění chrupavky ušního boltce. Je-li chybné postavení ušních boltců spojeno i s tvarovými odchylkami reliéfu boltce, provádí se též modelace chrupavky.
Péče po plastice uší
Pacientova hlava je ihned po otoplastice obvázána elastickou bandáží vypodloženou vatou. Uši mohou v průběhu prvních dnů po operaci výrazně bolet, což lze mírnit léky proti bolesti. Děti snáší pooperační průběh dobře, protože jemná a pružná chrupavka dětských boltců nezpůsobuje tak výraznou bolestivost.
První dny po operaci uší by měl pacient pokud možno spát na zádech, čímž se zabrání výraznějším stranovým otokům a s tím související bolestivosti. Nedoporučuje se také fyzická zátěž. Po cca 12 dnech jsou vyjmuty stehy za boltcem. Pacient se poté může postupně zapojit do běžného denního režimu.